Erasmus+

Opublikowano: 2016-05-01 22:35, Numer artykułu: 1935

SPRAWOZDANIE z wyjazdu do Irlandii - Mallow

termin wyjazdu: od 25-09-2016 do 08-10-2016

 

W dniach od 26 września do 8 października 2016 roku, grupa 15 uczniów Technikum budowlanego pod opieką 2 nauczycieli praktycznej nauki zawodu brała udział w stażu: Doskonalenie kwalifikacji zawodowych przepustką do europejskiej kariery zawodowej” w ramach programu Erasmus+, który realizowany był w Irlandii.

Celem projektu było poznanie technik budowlanych i zagadnień projektowych obiektów powstających w innym europejskim kraju oraz sprawdzenie swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim w życiu codziennym i przy pracach budowlanych.

Uczestnicy projektu zakwaterowani byli u 8 rodzin goszczących w mieście Mallow i jego okolicach, a dzień rozpoczynał się od projektowych zajęć komputerowych i obsługi programu AutoCAD
w oryginalnej wersji językowej prowadzonych przez inż. Gera w Family Resource Centre. Po lunchu spotykaliśmy się w biurze organizatora stażu – Your International Training w samym centrum miasta, gdzie doskonaliliśmy język angielski i poznawaliśmy obyczaje panujące na Zielonej Wyspie pod okiem lektorki Ausry.

Lot z Polski do Cork dla większości uczestników wyprawy był pierwszą okazją w życiu, by podróżować samolotem i wywarł na nas mocne wrażenie.

Mallow, miejsce odbywania stażu, nauki, zabawy i poznawania irlandzkiej kultury, liczy kilkanaście tysięcy mieszkańców i jest oddalone od Cork o ok. 30 km. Zatem droga do Polski była jeszcze dłuższa. Ale nas to nie martwiło, gdyż szybko zintegrowaliśmy się z irlandzką społecznością i gotowi byliśmy do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.

Pierwszego dnia przebrnęliśmy przez część organizacyjną – umowy, regulaminy, zasady obowiązujące stażystów i upewniliśmy się, że najbliższe 2 tygodnie będą  niezapomnianą przygodą. Kolejno odwiedziliśmy Mallow z jego zabytkami i miejscami interesującymi architektonicznie oraz dzieliliśmy się wrażeniami po pierwszej nocy w innym kraju.

Ponieważ od poniedziałku do piątku, rytm dnia wyznaczały zajęcia projektowe w terenie i przy komputerze oraz rozwój języka angielskiego, dopiero w weekend mogliśmy odwiedzić inne miasta i ciekawe miejsca w Irlandii. Byliśmy m. in. W Waterford – najstarszym mieście na Wyspie oraz w Parku Narodowym Killarney. Niezapomniane wrażenie wywarły na nas klify w Ardmore i XIII wieczny kościół Św. Marii w Youghall. Gdziekolwiek nie byliśmy, wszędzie dostrzegaliśmy różnice i podobieństwa architektoniczne do stylów budowlanych znanych z Polski i omawialiśmy je podczas zajęć w salach szkoleniowych.

Ciekawym doświadczeniem było odwiedzenie FAS – Cork Training Centre, (to takie nasze warsztaty dla wielu zawodów, na które jest aktualnie zapotrzebowanie na rynku pracy), gdzie kształci się m. in. przyszłych murarzy, cieśli czy mechaników samochodowych.

14 dni stażu szybko minęło, czas było wracać do Polski. Ubogaceni nowymi treściami z budownictwa, ośmieleni w kontaktach z ludźmi innej narodowości w komunikacji angielskim słowem, zabraliśmy nasze doświadczenia i znajomości do kraju nad Wisłą, by zachęcać nie przekonanych, że nauka języka obcego otwiera świat, pozwala więcej zobaczyć i przeżyć i zwiększa szanse na ciekawą pracę w różnych częściach Europy i świata.

           

Opiekunowie grupy 

  • pan Damian Kin,
  • pan Wojciech Mrozik-Gliszczyński.

Lista uczniów biorących udział w stażu:

  • Bartłomiej Dych, Witold Fiszer, Marcin Gadziński, Hubert Iciek, Kamil Jeżewski, Rafał Kiedrowski, Jakub Kontek, Marta Kowalczyk, Aleksandra Milczyńska, Jaśmina Plewa-Ciepłuch, Joanna Sobczak, Natalia Szol, Dominika Szulc, Patryk Szustakiewicz, Aleksandra Tokarska.

 

Zapraszamy do przeczytania relacji młodzieży uczestniczącej w wyjeździe oraz do obejrzenia pięknych zdjęć.


Relacja uczniów na stronie fb Erasmus+ Irlandia i Portugalia.