Zajęcia profilaktyczno-edukacyjne
W dniu 4 lutego 2025r. gościliśmy przedstawicielki śródmiejskiego komisariatu – mł. aspirant p. Justynę Strauhs oraz pracownika cywilnego p. Izabelę Adamczak-Trzaskalską z Ogniwa Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, które przeprowadziły spotkanie na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Spotkanie miało charakter profilaktyczno-edukacyjny. Prelegentki przedstawiły uczniom aspekty prawne wynikające z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, przybliżając słuchaczom ważne pojęcia, które wynikają z przepisów prawnych, takie jak: „nieletni”, „demoralizacja”, „czyn karalny”.
Podczas zajęć przeanalizowano istotne artykuły z kodeksu karnego, które najczęściej są przedmiotem postępowań wobec osób wchodzących w konflikt z prawem. Uczniowie dowiedzieli się także jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo oraz jakie ponosi się konsekwencje z tego tytułu. W tym celu profilaktycy przedstawili obowiązujące procedury postępowania w sprawach nieletnich oraz zapoznali uczniów z katalogiem środków wychowawczych, jakim dysponuje sąd w przypadku osób nieletnich.
Młodzież poszerzyła wiedzę na temat mechanizmów przemocy oraz prawno-społecznych form jej przeciwdziałania. Podjęto również temat cyberprzemocy oraz hejtu w Internecie.
Spotkanie było bardzo interesujące dla słuchaczy, ponieważ w sposób bardzo profesjonalny przedstawiona została nie tylko teoria, ale i przykłady z życia, które najbardziej przemawiają do wyobraźni.
Edukowanie uczniów z zakresu profilaktyki przemocy i agresji wśród młodzieży zwłaszcza w przestrzeni internetowej jest ważnym elementem działań, które przyczynią się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie.