Wyjazd edukacyjny na Litwę

Opublikowano: 2024-10-02 11:53

Zwycięzcy zeszłorocznego konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” - Karolina Szopińska i Kajetan Zieliński odbyli pięciodniową podróż po Litwie wraz z innymi nagrodzonymi uczniami i opiekunami z całej Polski. Organizatorem wyjazdu był Instytut Pamięci Narodowej. Celem spotkania było poznanie mniejszości narodowych dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podróż zaczęliśmy od przygranicznych Kruszynian, gdzie przy gawędzie o polskich Tatarach zwiedziliśmy malowniczy meczet.

Następnego dnia byliśmy już w Trokach. Rejs po jeziorze Galve wokół zamku wielkich książąt litewskich umilał nam swymi opowieściami lokalny przewodnik, pan Andrzej Kostygin. Zwiedzanie karaimskiej wsi zakończył poczęstunek tradycyjnymi kibinami.

Historyczne centrum Wilna z katedrą, kościołem św. Anny, klasztorem bernardynów, zadziwiło pięknem architektury i śladami polskości. Po wspięciu się na Górę Gedymina, mogliśmy podziwiać panoramę stolicy. Byliśmy też na Zarzeczu – dzielnicy artystów. Jednak szczególne wrażenie wywarła na nas Ostra Brama, z wizerunkiem Matki Boskiej Miłosierdzia, do której zwracał się autor „Inwokacji”.

Wyprawa obfitowała także w poszukiwania śladów polskich – pomnika Adama Mickiewicza, „celi Konrada”, miejsc zamieszkiwanych przez wieszcza. W jednym z nich, na Uniwersytecie Wileńskim, laureatom zostały wręczone dyplomy.

Udaliśmy się także do uroczego Kowna. Tam, oprócz rzeki Niemen i ruin zamku, zobaczyliśmy dawne gimnazjum, w którym uczył Mickiewicz.

Odwiedziliśmy także ważne miejsca pamięci, Cmentarz na Rossie - miejsce spoczynku serca Józefa Piłsudskiego, Ponary, gdzie w latach 1941-1944 dokonano egzekucji tysięcy Polaków oraz związane z Obławą Augustowską – Giby.

Poza nauką, cieszyliśmy się wspaniałą pogodą i smakami litewskiej kuchni.

Zapraszamy do fotorelacji!