Wycieczka klasy VC
W środę 23 października wybraliśmy się na wycieczkę do Trójmiasta. Jesteśmy w piątej klasie i była to ostatnia szansa, aby spędzić razem czas w ten sposób. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była Polsat Plus Arena Gdańsk. Pani przewodnik oprowadziła nas po stadionie i opowiedziała wiele ciekawostek z nim związanych. Stadion powstał z myślą o UEFA EURO 2012, którego Polska była współorganizatorem wraz z Ukrainą. Obiekt, który powstał w 3 lata stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych aren. Swoim wyglądem nawiązuje do Gdańska i jego tradycji.
Jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy do Sopotu pospacerować po „Monciaku” i molo, które jest najdłuższym obiektem nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości – część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta.
Czwartek był bardzo intensywny. Zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Wystawa stała poświęcona jest historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej, jest sercem budynku ECS. Ekspozycja zajmuje niemal 3 tys. metrów kw. na 1 i 2 kondygnacji budynku. Podzielona jest na siedem sal. Mogliśmy zanurzyć się w historii opowiadanej przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia, projekcje wideo oraz interaktywne instalacje…
Kolejnym punktem naszego wyjazdu był Dar Pomorza. To trzymasztowy żaglowiec szkolny zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 zacumowany w Gdyni jako statek-muzeum. Zrobił na nas niesamowite wrażenie.
Po spacerze na Skwerze Kościuszki dotarliśmy do Akwarium Gdyńskiego. Jest to ogród zoologiczny działający w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Prezentuje faunę i florę związaną ze środowiskami wodnym i wodno-lądowym. Z wielkim zapałem poszukiwaliśmy Nemo i chyba się udało.
W piątek zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 6 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
Wycieczka do Trójmiasta okazała się nie tylko czasem na zwiedzanie, ale także czasem wspólnej radości, śmiechu, niecodziennych sytuacji. Pokazała nam, że jesteśmy bardzo zgranym zespołem, który potrafi świetnie spędzać ze sobą czas.