W czarodziejskiej krainie światła i koloru Vincenta van Gogh

Opublikowano: 2023-11-16 21:22

      W poniedziałek, 13.11.2023r., klasy 1A i 1R uczestniczyły w niezwykłej lekcji historii sztuki – multisensorycznej wystawie, poświęconej twórczości jednego z najważniejszych artystów wszech czasów – Vincenta van Gogh.

 

     Na wystawę do Poznania pojechaliśmy pociągiem, z samego rana. Na miejscu przywitała nas piękna, słoneczna pogoda. Spacerkiem przeszliśmy z dworca PKP na miejsce wystawy -  jeden z budynków Międzynarodowych Targów Poznańskich.

     A tam... prawdziwy, żywy, zachwycający spektakl światła i koloru, namalowany wyrazistymi pociągnięciami pędzla wspaniałego, wrażliwego artysty!

    Poruszające się, „przepływające” po ścianach, podłodze oraz  wielkich ekranach zawieszonych w przestrzeni  sali wystawowej elementy obrazów Vincenta van Gogh, dosłownie  przyprawiały o zawrót głowy!

     Przesuwające się portrety i wnętrza, opadające w dół kwiaty i wirujące wokół nas gwiazdy,  napisy - fragmenty wypowiedzi słynnego artysty, otaczały i wręcz „zalewały” nas

 z każdej strony.  W tle słychać było muzykę - chwilami nastrojową i kojącą, pozwalającą na  odprężenie a momentami niespokojną, wręcz psychodeliczną  - jak cała twórczość Vincenta.

    Co jakiś czas, lektor czytał fragmenty jego listów do brata Theo, przesiąkniętych głęboką refleksją nad  niezbyt szczęśliwym życiem, niezrozumianą twórczością, poszukiwaniem przyjaźni i bliskości drugiego człowieka, zachwytem nad światem, rozczarowaniem nim, poszukiwaniem nadziei mimo wszystko... Przez tę godzinę byliśmy jak zaczarowani!

    Na koniec był jeszcze czas na zakup pamiątek i zjedzenie posiłku. Podróż powrotna upłynęła nam niepostrzeżenie  na rozmowach, wzajemnym poznawaniu się, żartach.

Fantastycznie spędzony dzień !!!

                                                                       Uczniowie z kl. 1A i 1R oraz nauczyciele