Tropem zatopionych okrętów wojennych polskiej floty z czasów II wojny światowej

Opublikowano: 2022-05-07 12:30

W środę 27 kwietnia klasa I B miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem Mariuszem Borowiakiem, który jest jednocześnie ekspertem w dziedzinie polskiej floty wojennej.

Głównym tematem spotkania była relacja z poszukiwań i eksploracji niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak na Morzy Śródziemnym w latach 2014-2017.

Mogliśmy wysłuchać ekscytujących wspomnień z wyprawy międzynarodowej ekipy na Maltę oraz zobaczyć fragmenty filmu z eksploracji „Kujawiaka”. Do tej pory niewiele wiedzieliśmy o pracy nurków, tym bardziej chętnie wysłuchaliśmy relacji o przygotowaniach do wyprawy, o potrzebnych środkach finansowych i kwalifikacjach potrzebnych do udziału w takiej wyprawie.

Pan Mariusz zaprezentował też swoją najnowszą książkę związaną z historią Bydgoszczy i  wojny obronnej w 1939 roku: „Komandor Kanafoyski i Oddział Wydzielony „Wisła” w 1939 roku.” Zaciekawiło nas, że to właśnie ten Oddział wsławił się m.in. obroną mostu fordońskiego we wrześniu 1939 roku przed niemieckim atakiem Luftwaffe.

Już szykujemy się na następną wyprawę do Sielc, niedaleko Żnina, gdzie za radą Pana Mariusza chcemy zwiedzić Izbę Pamięci i  posiadłość admirała Józefa Unruga – bohatera z okresu II wojny światowej – głównego dowódcy i twórcy polskiej floty.