STRÓJ ROBOCZY WYMAGANY NA ZAJĘCIACH PRAKTYCZNYCH
KOMPLETNY STRÓJ ROBOCZY JEST WYMAGANY OD 3 TYGODNIA ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
w przypadku uczniów rozpoczynających zajęcia. W przypadku pozostałych uczniówm od drugich zajęć.
Z uwagi na bezpieczeństwo i higiene pracy, UCZEŃ BEZ STROJU lub w stroju niekompletnym
NIE MOŻE BYĆ DOPUSZCZONY DO ĆWICZEŃ PRAKTYCZNYCH.
Odzież robocza powinna posiadać odpowiedni atest, a zatem najlepiej zakupić ją u zaufanego sprzedawcy. Odzież roboczą należy odpowiednio czyścić i konserwować co pewien czas lub w zależności od stopnia zabrudzenia czy zniszczenia.
Warto pamiętać, że wygląd i stan odzieży roboczej jest wizytówką każdego budowlańca :)
UBRANIE ROBOCZE
Ubranie robocze powinno być dobrze dopasowane do sylwetki naszego ciała. Nie powinno ograniczać naszej zdolności ruchowej, ale też nie może być luźne, ani nie może posiadać luźnych elementów. Typowym materiałem na ubranie robocze jest drelich. Ubranie robocze nie powinno być wykonane z materiału syntetycznego, palnego, trudnego do rozerwania, niezapewniającego dobrej wentylacji ciała. W okresie zimowym należy ubrać się adekwatnie do obniżonej temperatury (koszula flanelowa, bluza, bluza robocza), zwłaszcza jeżeli zajęcia odbywają się na placu budowy.
KOSZULA ROBOCZA / KOSZULKA
Watro też nabyć koszulę roboczą flanelową. W czasie zajęć w okresie letnim dopuszczalna jest koszulka z krótkim rękawem, jeżeli przy wykonywanych pracach nie narażamy naszych rąk (przedramion i ramion) na obrażenia czy ubrudzenie. Koszula lub koszulka nie może być z materiału syntetycznego, gdyż nie zapewni nam odpowiedniej higieny. Powinna się łatwo rozrywać i być niepalna. Najlepiej, gdy będzie w 100% z bawełny.
BUTY ROBOCZE
Buty, półbuty lub trzewiki przeznaczone do pracy na zajęciach MUSZĄ mieć twardą podeszwę i noski (czubki), co uchroni nasze stopy przed przebiciem (np. przez gwóźdź w desce) lub zgnieceniem palców przez spadające materiały i narzędzia o niewielkim ciężarze (np. gruz, cegła, młotek, pręt stalowy).
UWAGA! Znaczny nacisk (zwłaszcza dynamiczny) na czubek buta nie zapobiegnie obrażeniom stopy. Obecnie unika się obuwia z wbudowaną w czubki blachą. Przy dużych naciskach blacha może zgilotynować (obciąć) palce stóp. Dobrym, ale droższym rozwiązaniem, są buty z noskami keramzytowymi. Pod wpływem uderzenia keramzyt kruszy się, pochłaniając przy tym znaczną część energii spadającego przedmiotu.
Nie wolno nosić obuwia roboczego po innej osobie ani też pożyczać z uwagi na względy higieniczne jak i bezpieczeństwa.
RĘKAWICE ROBOCZE
Rękawice powinny być odpowiednie do danej pracy (np. przy pracach z ekspozycją na wibracje, wilgoć, wodę, wysoką czy niską temperaturę, itp.). Powinny też być wygodne i trwałe. Nie wolno nosić zbyt dużych rękawic, gdyż nie mamy wtedy kontroli nad palcami. Zbyt ciasne spowodują niedokrwienie dłoni. Rękawice, tak jak obuwie, są rzeczą osobistą.
CZAPKA
Powinna być wygodna i dobrze trzymać się głowy, zatem regulacja obwodu głowy jest konieczna. Czapka z gumką może powodować dyskomfort w postaci ucisku. Ta część ubrania roboczego wydaje się mało ważna, ale warto pamiętać o naszych włosach i oczach, które przez to nakrycie głowy będą chronione. W okresie od jesieni do wiosny, na plac budowy należy zabierać czapkę, która ochroni naszą głowę i uszy przed niskimi temperaturami i przeciągami. Czapka ta nie może utrudniać noszenia hełmu ochronnego, zatem nie może być zbyt gruba.
UWAGA !
W czasie pracy długie włosy muszą być schowane pod nakryciem głowy. Zdejmujemy kolczyki, pierścionki, łańcuszki, korale, luźno noszone zegarki zwłaszcza te na metalowej bransolecie.
KOLORY UBRAŃ ROBOCZYCH W ZALEŻNOŚCI OD ZAWODU
ZAWÓD OZNACZENIE KWALIFIKACJI Zakres robót |
WYMAGANY KOLOR UBRANIA ROBOCZEGO (od roku szk. 2023/2024) |
TECHNIK BUDOWNICTWA BUD.12 Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich BUD.01 Wykonywanie robót betoniarskich i zbrojarskich |
SZARY
|
TECHNIK RENOWACJI ELEMENTÓW ARCHITEKTURY BUD.23 Wykonywanie i renowacja detali architektonicznych; BUD.24 Prowadzenie prac renowatorskich elementów architektury; |
BIAŁY |
MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE BUD.11 Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych; |
BIAŁY
|
MONTER SIECI I INSTALACJI SANITARNYCH BUD.09 Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych |
NIEBIESKI
|
SZANUJ ŻYCIE I ZDROWIE WŁASNE I INNYCH OSÓB. PRACUJ BEZPIECZNIE.