Spotkanie Samorządów Uczniowskich "Głos należy do Ciebie".
Sprawozdanie ze strony Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
7 maja 2014 r. w godzinach od 10.00 do 13.00 w auli K1 Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy odbyło się już III Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży "Głos należy do Ciebie".
W spotkaniu udział wzięli Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski - p. Zbigniew Ostrowski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty - p. Anna Łukaszewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - p. Dorota Jakuta, Kierownik Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy - p. Tomasz Miłowski, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - p. Jarosław Świerczyński, Sędzia Anna Maria Wesołowska, Koordynator Programów Młodzieżowych w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie - p. Michał Tragarz, Przedstawiciel Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana - p. Igor Lisin, Koordynator Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy - p. Łukasz Kosiński, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy - p. Ewa Pronobis-Sosnowska, p. o. Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki - p. Przemysław Ziółkowski, młodzież i nauczyciele i opiekunowie samorządów uczniowskich.
Zebranych przywitali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, stwierdzając, że młodzież ma wiele do powiedzenia i chciałaby aby jej głos był słuchany, a dzięki takim spotkaniom jest to możliwe. Następnie prowadzący oddali głos pomysłodawcy i gospodarzowi spotkania Pani Annie Łukaszewskiej - Kujawsko-Pomorskiemu Kuratorowi Oświaty. Jako kolejny głos zabrał Pan Zbigniew Ostrowski - Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski. Rolę edukacji prawnej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego przybliżył specjalny gość - Pani Anna Maria Wesołowska.
PaT, czyli program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” angażuje młodzież w promowanie wśród rówieśników mody na życie bez uzależnień. Krótkie sprawozdanie z udziału w programie i o działalności artystycznej w jego ramach przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu.
Po krótkiej przerwie odbyła się część warsztatowa spotkania w czterech grupach. Pan Michał Tragarz, koordynator programów młodzieżowych „ Samorząd uczniowski i Sejm Dzieci i Młodzieży” w Centrum Edukacji Obywatelskiej poprowadził panel pod tytułem „Co to znaczy współdecydować w szkole?”. Moderatorem warsztatów pod nazwą „Jak działać wspólnie” był Pan Igor Lisin z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Warsztaty dotyczące Grooming’u oraz cyberprzemocy poprowadziła Pani Anna Maria Wesołowska. Natomiast Pan Krzysztof Pałuczak z Zespołu Szkół nr 10 w Bydgoszczy wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy poprowadzili warsztaty pod tytułem "Aktywność obywatelska dla wolności – głosowanie, współdziałanie, współorganizowanie".
Po zakończeniu części warsztatowej nastąpiło podsumowanie oraz przestawienie wniosków z pracy w grupach.
Spotkanie podsumowała i zakończyła Pani Kurator, wyrażając nadzieję, że pomoże ono ulepszyć działanie samorządów i zachęci do podejmowania nowych inicjatyw.