RE: MEMORY – MULTIMEDIALNE HISTORIE LOKALNE

Opublikowano: 2020-12-18 11:09

W piątek 4 grudnia w Warszawie, w siedzibie Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyło się ogólnopolskie podsumowanie projektów Re: memory, poświęconych historiom lokalnym.

W programie zainicjowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej młodzież z 50 szkół przyglądała się lokalnym wydarzeniom z okresu 1918–1948 pod kątem mechanizmów społecznych związanych z dyskryminacją, wykluczeniem, nastrojami nacjonalistycznymi, rozwojem nazizmu, antysemityzmem, przesiedleniami, propagandą.  

Grupa projektowa naszej szkoły licząca 16 osób z klas drugi i trzecich technikum najpierw uczestniczyła we wrześniu w  warsztatach dziennikarskich prowadzonych online przez dziennikarzy Gazety Wyborczej. Następnie  przez wiele miesięcy analizowaliśmy  źródła historyczne dotyczące historii Starego Fordonu, zajmując się szczególnie dziejami mniejszości żydowskiej w tej miejscowości. Wyzwanie stworzenia reportażu podjęli:

klasa 3 GW: Dominika Jakubek, Mariola Mielczarek, Mateusz Żurawiński, Damian Gabiński

klasa 2RG: Agata Marjańska, Joanna Gniadek, Julia Krupińska

klasa 3C: Marta Kozera, Jakub Bloch, Szymon Nadolski, Bartłomiej Janecki, Kuba Wiśniewski

klasa 2 EMG: Mateusz Lewandowski, klasa 3e: Kornelia Engel

klasa 2 GWG: Adrian Tomczak

Efekt naszych działań został opublikowany w formie multimedialnego reportażu na specjalnej platformie readymag.com. Oto link do naszego reportażu:

https://my.readymag.com/u2531194423, a także do mapy reportaży wszystkich szkół uczestniczących w projekcie: https://padlet.com/rememoryceo/6a85qk0a7mcudbik .

Bardzo dziękujemy za piękną prezentację projektu w czasie konferencji podsumowującej -  Kornelii Engel i Mateuszowi Lewandowskiemu, którzy wcześniej spędzili wiele godzin przygotowując się do tego wydarzenia.

W konferencji podsumowującej projekt wzięło udział blisko 100 uczestników, którzy dzielili się swoim doświadczeniem tworzenia projektów w czasie pandemii.

Specjalne podziękowania za współpracę przy naszym projekcie należą się naszemu wspaniałemu przewodnikowi po Starym Fordonie – Panu Damianowi Amonowi Rączce, który w sobotnie przedpołudnie w reżimie sanitarnym -  poświęcił nam czas na nagranie wielogodzinnego wywiadu pokazując nam nieistniejące już właściwie żydowskie oblicze Starego Fordonu. Liczymy jeszcze na niejedno spotkanie z Panem Damianem!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZNASZYM REPORTAŻEM!

https://my.readymag.com/u2531194423