PROJEKT „ŁĄCZKA I INNE MIEJSCA POSZUKIWAŃ”

Opublikowano: 2023-03-21 16:25

Uczestnicy grupy projektowej z klas 2 B i 2 H uczestniczyli w trzecim spotkaniu przygotowanym przez bydgoską Delegaturę IPN. Kolejne warsztaty dotyczyły miejsc pamięci związanych z Żołnierzami Podziemia Niepodległościowego naszego regionu.

Odwiedziliśmy  Kwaterę Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych na Cmentarzu przy ul. Kcyńskiej oraz miejsce pamięci przy Areszcie Śledczym, gdzie wykonywane były egzekucje..

W spotkaniu wzięli również udział: Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon oraz Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, Pani Edyta Cisewska.

Nasz przewodnik Pani Dr Alicja Paczoska-Hauke z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN opowiedziała o pracach poszukiwawczych prowadzonych na „bydgoskiej łączce” oraz przybliżyła zebranym losy odnalezionych i zidentyfikowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Natomiast Dyrektor Mirosław Golon w swoim wystąpieniu uczcił pamięć Zbigniewa Rostka zamordowanego 10 marca 1952 r.

Na zakończenie wraz z  pracownikami IPN złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy AK i powojennego podziemia niepodległościowego.

Grupa projektowa wybrała już postać, na temat której będzie tworzyć etiudę filmową. Naszym bohaterem będzie Marian Olejniczak.

 

Marian Olejniczak

Urodził się 18 kwietnia 1926 r. w Wysogotówku w powiecie jarocińskim. Od 1942 r. był łącznikiem Okręgu Pomorskiego Armii Krajowej. W 1946 r. wstąpił do antykomunistycznej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” posługującej się nazwą „Armia Krajowa”, która działała na terenie powiatu bydgoskiego oraz inowrocławskiego.

Szczątki Mariana Olejniczaka zostały odnalezione w lipcu 2021 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

(źródło: https://poszukiwania.ipn.gov.pl/.../20356,Belweder...)