Projekt Krokus

Opublikowano: 2020-11-18 00:29

Nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym Projekcie KROKUS. Program ten został zapoczątkowany w 2005 roku przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Obecnie jest realizowany w krajach Europy. Są to m.in.: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Irlandia, Malta, Polska i Wielka Brytania. W Polsce program ten nadzoruje Żydowskie Muzeum Galicja.

W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. 

Nasi uczniowie, Maria Duks i Hubert Nowak z klasy III GW, przygotowali prezentację, w której są imiona dzieci - ofiar Holocaustu, ich historie, zdjęcia ... wzruszające przesłanie Młodych o Młodych dla Młodych ...
Z powodu wyjątkowej sytuacji w Polsce cebulki krokusów zostały zasadzone na terenie szkoły w imieniu uczniów Budowlanki, wszystkich klas, które przyjęły zaproszenie do Projektu. Każda klasa w tym tygodniu wybierze trzy imiona dzieci. Mamy wielką nadzieję, że wspólnie zobaczymy je kwitnące, przypominające naszą pamięć, wzruszenie, szacunek, ciszę, a może krzyk czy uśmiech tych, których potomkowie byliby wśród nas, gdyby nie ....

Projekt KROKUS pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.