Podsumowanie Dnia Geodety 2023

Opublikowano: 2023-03-29 17:53

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, 21 marca obchodziliśmy w ZSB Światowy Dzień Geodety. Święto to zostało ustanowione przez Europejską Organizację Geodetów, aby podkreślić znaczenie geodetów, ich pracy i dziedzin. W tym roku świętowaliśmy w większym gronie wraz z przedstawicielami służby geodezyjnej i kartograficznej oraz przedstawicielami firm geodezyjnych, z którymi współpracuje Budowlanka. Chcieliśmy przybliżyć prawdziwy obraz pracy geodety i wspólnie pobyć na świeżym powietrzu przy grillu.

Nauczyciel geodezji p. Anna Ałtyn przywitała wszystkich wychowawców, uczniów i przybyłych gości. Na wstępie głos zajął Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego p. Robert Cieszyński, który wprowadził nas w tajniki pracy geodety i możliwości, jakie czekają naszych przyszłych absolwentów. Przedstawiciel firm geodezyjnych p. Sławomir Wnuk (firma Geo-AR) dopowiedział jak wygląda praca w geodezji oraz życzył wszystkim uczniom wspaniałej zabawy. Do naszej szkoły przybył również zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy p. Waldemar Adametz, aby uhonorować naszego „geodetę”, ucznia Szymona Rychcika nagrodą za uzyskanie 4.miejsca w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy: „Poznaj swoje prawa w pracy”. Wspomniał również jak ważne jest przestrzeganie bezpiecznych i higienicznych warunków w pracy geodety i widząc nasze zaangażowanie liczy na przyszłe sukcesy. Wśród gości pojawiła się również Dyrektor firmy Geoline p. Anna Sędzicka wraz z p. Janem Foremskim przedstawicielem firmy Geoline, który zaprezentował uczniom sprzęt geodezyjny oraz przeprowadził wśród uczniów konkurs na centrowanie i poziomowanie tachimetru elektronicznego, który wygrał Maciej Olszewski z klasy 4GWP. Mogliśmy się również cieszyć obecnością naszych byłych absolwentów, którzy obecnie są geodetami w naszym powiecie: p. Janusz Grabarski (Usługi Geodezyjne „Azymut”), p. Aleksandra i p. Sławomir Zielińscy (firma Geo-Expert Usługi Geodezyjne), jak również dołączył do nas p. Bartłomiej Mazur (Bydgoskie Centrum Geodezji  firma KUBIT).

Po prezentacji wszystkich klas geodezyjnych nadszedł czas na szereg zabaw i konkurencji, w wyniku których mieliśmy wytypować klasę z mianem: „najlepszej klasy technik geodeta w roku 2023”, która otrzyma trofeum w postaci teodolitu, przekazywanego przez klasę z ubiegłego roku. Wśród konkurencji znalazły się następujące konkursy, gry i zabawy:

- konkurs: „Milionerzy po geodezyjnemu”, gdzie 1.miejsce zajęła Martyna Gajdel z 4GWP, 2.miejsce - Szymon Rychcik z klasy 2G oraz 3.miejsce – Kacper Koszarek z klasy 1G, ale konkurs zrobił wrażenie również na przybyłych gościach, którzy dobrze bawili się przy jego rozwiązywaniu;

- turniej szachowy: ex aequo 1.miejsce zajęli: Dawid Gańczewski z klasy 4GWG oraz Paweł Owczarek z klasy 2G;

- turniej piłkarzyków wygrały dziewczyny z klasy 3GW: Michalina Grugel i Izabela Urban,

- sztafeta mężczyzn „strongman geodezyjny” wygrali chłopacy z klasy 3GW: Mateusz Dereszyński i Bartosz Woźniak;

- turniej siatkówki wygrała drużyna z klasy 4GWP w składzie: Martyna Gajdel, Martyna Dudkowska, Mikołaj Tuleja i Fabian Szczepaniak;

- turniej piłki nożnej, który jak zwykle przyniósł wiele emocji. Wygrała drużyna z ubiegłego roku, obecna klasa 4GWG w składzie: Filip Kwaśniewski, Bartosz Sieraszewski, Kuba Kociński, Adrian Tomczak, Miłosz Żeglarski i Łukasz Rozen. Najlepszym piłkarzem turnieju został wybrany Kacper Kęsik z klasy 4GWP.

 

Tego dnia rozstrzygnęliśmy także konkurs na wiersz geodezyjny. Spośród nadesłanych prac ciężko było wyłonić zwycięzcę: 1.miesce zajął Kacper Dobrowolski z klasy 2G, 2.miejsce Szymon Rychcik z klasy 2G oraz 3.miejsce Jakub Banaś z klasy 3GW i Paulina Piątek z klasy 4GWP.

W trakcie Dnia Geodety obchodziliśmy również otrzęsiny klasy 1G, dla której to przygotowaliśmy podchody geodezyjne. Zadania do rozwiązania zostały schowane przez starsze klasy i wymagały znalezienia ich w terenie za pomocą opisów topograficznych. W tej konkurencji najlepsze okazały się przyszłe geodetki: Marta Garstecka, Julia Rutkowska, Julia Pyszka i Maria Jankiewicz.

Po wszystkich zmaganiach czekały na nas pachnące grillem kiełbaski, ciepła herbata oraz coś słodkiego. Na koniec nastąpiło rozdanie nagród, a w szczególności przyznanie tytułu klasie, która wyłoniła się jako klasa najbardziej zgrana i utytułowana we wszystkich konkurencjach. W tym roku, po raz drugi z rzędu tytuł najlepszej klasy geodezyjnej przypadł klasie 3GW na czele z wychowawcą p. Maciejem Ałtyn.

Wszystkim wygranym gratulujemy!

Przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za obecność oraz za przekazane upominki i nagrody. Głównym sponsorem nagród była firma Geoline - autoryzowany dystrybutor urządzeń pomiarowych, szwajcarskiej marki GEOMAX. Mamy nadzieję, że Wasza obecność stanie się już tradycją w naszej szkole. Do zobaczenia za rok.