Pierwszy krok w świat nauki
O udziale uczennic naszej szkoły w panelu popularnonaukowym poświęconym pisarce emigracyjnej.
Choć trwają wciąż matury, myślimy także o przyszłości i pierwszych krokach w stronę świata nauki. 30 kwietnia 2025 roku odbył się panel popularnonaukowy pt. „Liliana Rydzyńska. Dotykała kosmosu, pamiętała o korzeniach” zorganizowany w formule hybrydowej w miejscowości Dziepółć – rodzinnej miejscowości pisarki.
W wydarzeniu wzięły udział uczennice naszej szkoły: Kinga Klamann (4G) z wystąpieniem Lęk, czułość i kobiecość – o wkraczaniu w dorosłość w wierszu „Córeczka” oraz Lena Hemmerling (3A), która zaprezentowała referat pt. Tam, gdzie zakwita pamięć” – rodzinne okolice w poezji Liliany Rydzyńskiej. Ich wystąpienia stanowiły istotny element części literackiej wydarzenia i zostały bardzo dobrze przyjęte przez uczestników.
Panel był częścią projektu naukowego Słownik biograficzny polskich pisarek emigracyjnych 1939–1989 prowadzonego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (https://polskiepisarkiemigracyjne.pl/), realizowanego przez zespół badaczy z Uniwersytetu Rzeszowskiego: prof. dr hab. Jolantę Pasterską (kierowniczkę projektu), dr hab. Agatę Paliwodę, prof. UR, dr hab. Annę Jamrozek-Sowę, prof. UR, dr hab. Annę Wal, prof. UR, dr Krystynę Gielarek oraz mgr Erwinę Dybisz. Celem projektu jest przywracanie pamięci o twórczyniach emigracyjnych i budowanie trwałych relacji pomiędzy światem nauki a lokalnymi społecznościami.
W spotkaniu uczestniczyły również przedstawicielki australijskiej Polonii – dr Bogumiła Żongołłowicz oraz Elżbieta Celejewska – które znały Lilianę Rydzyńską osobiście i wzbogaciły panel o perspektywę emigracyjnego życia twórczego.
Wystąpienia naszych uczennic wpisują się w ideę Słownika, który łączy działalność naukową z edukacją i dokumentowaniem pamięci kulturowej. Dla młodzieży był to cenny moment zetknięcia się z praktyką badań humanistycznych, okazja do rozwoju umiejętności prezentacji i interpretacji tekstów, a także świadomego uczestnictwa w projekcie o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Więcej o wydarzeniu można przeczytać pod linkami: