MOSTY ZAMIAST MURÓW – OSWOIĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Opublikowano: 2023-03-13 19:06

09.03.2023r. z inicjatywy Pani psycholog Zespołu Szkół Budowlanych, dr Kingi Sobieralskiej – Michalak odbyło się spotkanie z Kasią, młodą kobietą, która w 2018 roku miała rozległy wylew, w konsekwencji którego nastąpiło porażenie czterokończynowe. Kasia z osoby zdrowej, niezależnej stała się całkowicie zależna od innych. W spotkaniu uczestniczyły studentki ze Studenckiego Koła Naukowego – Sekcji Fizjoterapii Urogenitalnej, Katedry Fizjoterapii CM,. pod kierunkiem Pani dr Katarzyny Strojek.

Niepełnosprawność ruchowa najczęściej wiąże się z poruszaniem się na wózku. Z powodu barier architektonicznych funkcjonowanie w życiu społecznym jest prawdziwym wyzwaniem przede wszystkim ze względu na wysokie krawężniki, nierówne chodniki, schody itp. Największe przeszkody to nie te, których nie może pokonać wózek, ale te, które wynikają z niezrozumienia, braku otwartości drugiego człowieka.

Projekt łączy dwa pokolenia - nastolatków Zespołu Szkół Budowlanych, którzy uczą się jak budować, konstruować, obliczać ilość materiału, aby wykonać remont, z pokoleniem studentów fizjoterapii Collegium Medicum, którzy za chwilę będą współuczestniczyć w procesie powrotu do zdrowia, sprawności po ciężkiej chorobie.

Celem projektu jest przełamywanie barier wewnętrznych, związanych ze strachem, brakiem wiedzy i zrozumienia ludzkich dysfunkcji, wynikających z poważnych chorób. Bardzo ważne jest zwiększenie świadomości młodych ludzi odnośnie ograniczeń osób z niepełnosprawnością, by dzięki temu w przyszłości było mniej barier architektonicznych, więcej zrozumienia i empatii w procesie rehabilitacji, i to co najważniejsze, aby przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.