„Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”
W piątek 25 marca klasa I G miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu z panem Tomaszek Kubą Kozłowskim w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Tytuł spotkania to „Kresowy tygiel narodów, kultur i religii”. Było to niezwykłe spotkanie z historią polskich Kresów, gdzie na jednej ziemi tak naprawdę żyli nie tylko Polacy, ale Rusini, Żydzi, Białorusini, Karaimi, Niemcy, Czesi i jeszcze wiele innych. Mogliśmy usłyszeć o wybitnych postaciach tego regionu, znanych rodzinach, gdzie pod jednym domem czasem mieszkało aż 4 narodowości. Pan prelegent w zajmujący sposób opowiadał historię, pokazując jakim szacunkiem i tolerancją darzyły się wszystkie te narody, o wioskach w których żydowskie sklepy były zamykane w niedzielę z szacunku dla katolików i odwrotnie – właściciele chrześcijańskich sklepów zamykali je w szabat z szacunku dla święta żydowskiego. Pan Tomasz Kuba Kozłowski to na co dzień pracuje w Domu Spotkań z Historią w Warszawie i jest właścicielem największej prywatnej kolekcji pamiątek związanych z Kresami.
Wykład został wygłoszony w ramach IV ogólnopolskiej edycji projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”
Zadaniem uczestników projektu jest przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat – na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego.
Uczniowie biorący udział w projekcie Kresy to przedstawiciele klasy I G:
Filip Glamowski
Jakub Karbowski
Szymon Rychcik
CZEKAMY NA EFEKTY ICH PRACY W MAJU!