Kresy 2022
Laureaci IV edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej uczniowie klasy 2G: Szymon Rychcik, Jakub Karbowski i Filip Glamowski uczestniczyli w historycznej wyprawie na Łotwę i Litwę.
Na Łotwie zwiedzaliśmy Rygę i Jurmalę. W stolicy Łotwy zaciekawił nas pomnik Wolności, dom Bractwa Czarnogłowych oraz odlew stóp na upamiętnienie Baltijas Cajs czyli masowego protestu mieszkańców trzech krajów bałtyckich przeciwko polityce Związku Radzieckiego (23.08.1989).
Charakterystycznym elementem Rygi jest architektura secesyjna, która nas bardzo zainteresowała. W drodze do Wilna złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem upamiętniających poległych w bitwie pod Kircholmem w 1605r. – bardzo ważnej bitwie dla Polski z okresu wojen ze Szwecją.
Następnym etapem zwiedzania była stolica Litwy czyli Wilno i jego okolice. Najbardziej zapadły nam w pamięci miejsca ważne dla Polaków czyli cmentarz Rossa, Łukiszki, góra Trzech Krzyży, Ostra Brama, Uniwersytet Wileński i polska kwatera wojenna na cmentarzu na Antokolu.
Bardzo sympatycznym akcentem było spotkanie z uczniami Polskiej Szkoły Podstawowej w Suderwi. Wspólnie zatańczyliśmy belgijkę oraz tańce charakterystyczne dla tego regionu. Oczywiście zaprosiliśmy nasze koleżanki i kolegów z Suderwi również do naszej szkół. Być może będzie taka okazja, żeby także oni odwiedzili Polskę i naszą szkołę w Bydgoszczy. Czekamy na następne wyjazdy historyczne i dziękujemy za opiekę nad projektem Pani Dominice Kosińskiej oraz Pani Aleksandrze Wachowiak.