Konferencja „Zmieniająca się Bydgoszcz – trendy w budownictwie”

Opublikowano: 2019-11-22 15:24

20 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbyła się konferencja „Zmieniająca się Bydgoszcz – trendy w budownictwie”. Zaproszenie przyjęli: starszy wizytator Iwona Andrzejewska, prezes Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa Andrzej Cieślik, wiceprezes Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan Janusz Niewiadomski, dziekani, prodziekani, wykładowcy uczelni wyższych UTP i WSG, studenci i uczniowie. Prelegentami byli dyrektorzy, kierownicy budów, projektanci najważniejszych inwestycji budowlanych w Bydgoszczy z firm: EBUD DOM, LECH, Gotowski, ALSTAL Grupa Budowlana, Arkada Invest, GRUPA KWK Construction, Saj geodeta, PHU Bud-Service.

Wszystkich zebranych przywitała pani mgr inż. Magdalena Popielewska Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Jako pierwszy wystąpił pan Radosław Wosik z firmy EBUD DOM. Przedstawił inwestycję Rezydencja No.13, która przywraca świetność „Apartamentom”  z hotelowymi udogodnieniami, ze strefą SPA z sauną na podczerwień i tężnią dostępną wyłącznie dla mieszkańców.

Kolejnym prelegentem był pan Arsen Babachanian z firmy Gotowski, który przedstawił opis budowy Trasy Uniwersyteckiej. Najważniejszym aspektem tego przedsięwzięcia była oryginalna konstrukcja - most,  z pylonami  o wysokości 68,7 m ukształtowanymi w formie przenikających się podków o kształtach liter greckich alfa i omega.

Inżynierowie pani Karolina Niewiadoma, pan Michał Jankowski i pan Maciej Dobroliński z firmy Alstalopisali budowę nowej Astorii, basenu olimpijskiego z 10 torami o zmiennej głębokości od 2 do 6 metrów, z ruchomym dnem i pomostem.  Dzięki temu będzie można go podzielić na cztery niezależne części - strefę odnowy biologicznej z sauną na podczerwień, sale konferencyjno-szkoleniowy, siłownię, przystań kajakową z warsztatem napraw szkutniczych.

Przedstawiciele firmy Arkada Invest jednego z czołowych deweloperów, działających na bydgoskim rynku mieszkaniowym, opowiedzieli o najciekawszych realizacjach, w tym  Balaton Apartamenty. Powstają one z myślą o klientach szukających wyjątkowego miejsca do życia, z dużym tarasem, z którego roztaczać się będzie piękny widok na park i wodę.

Pani Sylwia Kapczyńska oraz pan Zbigniew Rogowski Przedstawiciele firmy GRUPA KWK Construction opowiedzieli o  budowie najwyższego budynku mieszkalnego w województwie kujawsko-pomorskim -  20-kondygnacyjnym River Tower,  o zmianie krajobrazu  Bydgoszczy, który wprowadza miasto w nową erę budownictwa, o przełamywaniu barier konstrukcyjnych oraz o hotelowych standardach.

Kolejny prelegent, pan Waldemar Saj z firmy Saj geodeta opowiedział o czynnościach geodezyjnych wykonywanych przy realizacji wszelkiego typu inwestycjach budownictwa ogólnego, przemysłowego, komunikacyjnego.

Pan Łukasz Jędrzejczyk oraz pan Hubert Iciek z firmy Lech opowiedzieli o najnowszej, najciekawszej i najnowocześniejszej realizacji firmy - osiedlu Perłowa Dolina.  Mówili o nowoczesnej architekturze budynku, nadającej nowy trend urbanistyczny w Bydgoszczy i zapewniający rozpoznawalność i niepowtarzalność inwestycji.

Pan Maciej Świerczyński zaprezentował Networking jako sposób współpracy w branży budowlanej.

Z kolei pan Janusz Brzószczyk z firmy Bud-Service przedstawił nowoczesne materiały wykończeniowe wykorzystywane we wnętrzach.

Na koniec konferencji o swoich doświadczeniach zdobytych w Irlandii i Portugalii opowiedzieli uczniowie, którzy odbywali tam europejskie staże zawodowe „Od pasji do kariery - europejskie staże zawodowe” z projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.  Relacje były poparte bardzo ciekawymi prezentacjami multimedialnymi.

W trakcie konferencjiudowodniono, że architektura mieszkaniowa najczęściej ukierunkowana jest na wygodę i harmonię z naturą. Podczas prezentacji realizowanych przedsięwzięć zwracano uwagę  na wygląd zewnętrzny budynków, który  opiera się na nietuzinkowych elewacjach, których kolorystyka jest wkomponowana wotoczenie. Godne uwagi były też prezentowane bryły budynków, które stają się architektonicznymi dziełami sztuki. Firmy deweloperskie posiadają w swojej ofercie nowoczesne budynki, które tworzą dla mieszkańców ciekawą przestrzeńzwiększającą komfort ich życia, dając możliwość stworzenia zwartej i silnie związanej społeczności.Ważnym aspektem jest także proekologiczne podejście do kwestii budownictwa obniżające koszty eksploatacji. Nowoczesne domy stają się przyjazne środowisku, poprzez zastosowanie rekuperacji, nowoczesnych elewacji zmniejszających zużycie energii.

Podczas konferencji odbywały się także targi pracy przygotowane dla uczniów oraz zaproszonych studentów z UTP. Gościliśmy lokalnych przedsiębiorców z branży budowlanej, architektów, geodetów oraz projektantów wnętrz. Oferty pracy dotyczyły m in. takich stanowisk, jak: geodeta, sprzedawca, architekt, projektant, renowator czy pracownik techniczny. Swoje stanowisko mieli także uczniowie, którzy realizowali staże w Irlandii i Portugalii. Rozdawali ulotki i opowiadali o swoich doświadczeniach. Wśród wystawców byli: hurtownia materiałów budowlanych EDUOBUD, myModulo, UNIMO Sp. z o.o., Klimat Solec, PHU GEO-INWEST, Alstal, ADM Sp. z o.o., YellowFrog.