Jak monitorujemy stan powietrza?

Opublikowano: 2023-10-13 16:36

9 października uczniowie klasy 2H wraz z wychowawczynią udali się do stacji monitoringu powietrza zlokalizowanej w Bydgoszczy w okolicy Placu Poznańskiego. Jest to stacja komunikacyjna, na której mierzy się PM10, PM2,5, CO, NOx, benzen w sposób ciągły 24-godzinny 7 dni w tygodniu. Z funkcjonowaniem stacji i programem monitoringu środowiska zapoznały nas przedstawicielki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

  • p. Joanna Kozakiewicz - główny specjalista Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska,
  • p. Alina Wnuk-Lipińska – kierownik Pracowni Pomiarów Powietrza w Centralnym Laboratorium Badawczym.

Programy monitoringu środowiska  opracowane przez Regionalne Wydziały Monitoringu Środowiska (RWMŚ) określają system monitoringu jakości powietrza w danym województwie. System ten w głównej mierze opiera się na sieciach stacji pomiarowych rozmieszczonych w miarę potrzeb w newralgicznych punktach województwa, głównie miastach, gdzie analizy wykazują wysokie stężenia zanieczyszczeń. O lokalizacji stacji pomiarowych i ich programie pomiarowym decyduje GIOŚ. Na potrzeby ustalenia odpowiedniego sposobu oceny w poszczególnych strefach, w tym liczby stacji, ich zakresu pomiarowego i lokalizacji, GIOŚ przeprowadza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) tzw. wieloletnie oceny jakości powietrza. Dane ze stacji pomiarowych gromadzone są w krajowej bazie danych JPOAT2,0 Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Bezpłatne przeglądanie i pobieranie danych pomiarowych z bazy JPOAT2,0 dostępne jest za pomocą wyszukiwarki w Portalu „Jakość  Powietrza”.

GIOŚ, zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska i rozporządzeń wykonawczych, prowadzi pomiary stężeń dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenków azotu, benzenu, tlenku węgla, ozonu, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz pomiary ołowiu, arsenu, kadmu, niklu i benzo(a)pirenu w pyle PM10.

Wyniki z 1-godzinnych automatycznych pomiarów zanieczyszczeń powietrza udostępniane są na portalu „Jakość Powietrza” w module Bieżące dane pomiarowe  oraz w aplikacjach mobilnych GIOŚ „Jakość powietrza w Polsce” dostępnych na systemy operacyjne Android oraz iOS. Wyniki manualnych pomiarów pyłu zawieszonego PM10, zawartości benzo(a)pirenu ołowiu, arsenu, kadmu i niklu w pyle zawieszonym PM10, PM2,5 są udostępniane po około 1-1,5 miesiąca od poboru próby.

Aktualnie w Polsce pomiary jakości powietrza prowadzone są na 1973 stanowiskach pomiarowych, w tym na 1123 stanowiskach automatycznych, co stanowi 57% wszystkich stanowisk i na 850 stanowiskach manualnych (43% wszystkich stanowisk). Łączna liczba stacji, na których wykonywane są pomiary jakości powietrza w Polsce wynosi 286, w tym 213 stacji automatycznych lub automatyczno-manualnych, z których jednogodzinne dane pomiarowe udostępniane są na bieżąco na portalu „Jakość Powietrza” i w aplikacjach mobilnych GIOŚ.