III Ogólnopolski konkurs „Wielka Liga Czytelników”

Opublikowano: 2016-09-29 06:54

Bardzo ważnym i pozytywnym aspektem projektu jest znaczący udział w jego realizacji 59. instytucji kulturalno-oświatowych, głównie bibliotek miejskich i pedagogicznych, które podjęły się w poprzedniej edycji przeprowadzenia testu półfinałowego dla uczestników konkursu ze swojego regionu. Półfinały odbyły się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Krakowie, Kielcach, Koszalinie, Poznaniu, Katowicach. Poziom przygotowania uczestników był nadzwyczaj wysoki. W klasach młodszych do finału awansowały drużyny, które zdobyły minimum 97 pkt na 100 możliwych! W klasach starszych natomiast do awansu potrzebne było zebranie minimum 93 pkt (na 100).

 

„Wielka Liga Czytelników” jest otwarta dla wszystkich uczniów, zarówno lepiej jak i tych słabiej uczących się. Całoroczne zmagania czytelnicze kształtują nawyk czytania i zdobywania wiedzy. Uczniowie wybierają książki do czytania, rozwiązują formularze w domach, mogą korzystać z różnych pomocy (w tym rodziców), eliminuje to presję czasu i wyników. Współpraca z rodzinami umożliwia udział najmłodszych w konkursie. Dorośli, jako promotorzy kultury, pokazują dzieciom wartościowe spędzanie czasu. Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne.

 

 

Konkurs składa się z trzech etapów:

  1. Powiatowy (szkolno-biblioteczny) – dzieci i rodzice mogą wspólnie czytać książki, wypełniać formularze z pytaniami i zdobywać sprawności czytelnicze. Podsumowaniem tego etapu jest test kwalifikacyjny pisany w placówce (szkole, bibliotece) indywidualnie przez uczniów, którzy zdobyli 10 sprawności.
  2. Wojewódzki – odbywa się równocześnie w kilkudziesięciu wybranych instytucjach kulturalno-oświatowych (głównie w bibliotekach pedagogicznych i miejskich). Dzieci reprezentujące szkołę lub bibliotekę publiczną wypełniają drużynowo formularz sprawdzający znajomość treści wcześniej wskazanej książki. Na tym etapie rodziny często pomagają dzieciom w przygotowaniach do testu poprzez wspólne czytanie, streszczanie i zadawanie pytań.
  3. Ogólnopolski – odbywa się w Katowicach w jedną z sobót (najczęściej w terminie koniec maja – początek czerwca). Najlepsi uczestnicy zmagają się w turnieju finałowym walcząc o tytuł Mistrza Czytania. Dodatkowo w tym samym dniu mogą zdobyć pamiątkowy rodzinny medal - tworząc drużyny i wykonując przeróżne zadania edukacyjno-rozrywkowe przygotowane przez szereg instytucji. Ponadto mają możliwość spotkania się z autorami książek finałowych i zakupić książkę na kiermaszu oraz wziąć udział w barwnym korowodzie bajkowych postaci, który przechodzi ulicami Katowic