Eliminacje Okręgowe XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
7 marca 2015 odbyły się eliminacje okręgowe, w których wzięło udział 38 zawodników z 9 techników budowlanych z 3 województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
Wśród jurorów eliminacji zasiedli jako członkowie nasi absolwenci, obecnie na stanowiskach adiunktów Wydziału Budownictwa UTP: dr inż. Rafał Tews – olimpijczyk z lat 1993-1994 i dr inż. Łukasz Mrozik – olimpijczyk z lat 2000-2002, zespołem sprawdzającym przewodniczyła pani mgr inż. Jadwiga Michalska.
Warto podkreślić, że mieliśmy największą reprezentację spośród grup uczniów ze szkół biorących udział w eliminacjach. Zgodnie z harmonogramem, w bieżącej edycji OWiUB, 691 uczniów z 167 szkół powinno przystąpić w tym dniu do zawodów okręgowych w 12 okręgach na terenie kraju.
Tematy zawodów okręgowych zostały przygotowane przez Komitet Główny Olimpiady w Warszawie. Uczestnicy rozwiązywali zadania zgrupowane w dwóch częściach: A i B. Czas przeznaczony na opracowanie tematów każdej części wynosił 120 minut. Wartość punktowa tematów ustalona jest w przedziale 1-10 punktów. Liczba tematów i ich wartość punktowa jest tak dobrana, aby suma punktów możliwych do uzyskania wynosiła 80.
Z relacji naszych uczestników wynika, że tematyka zadań nie była im obca, jednak były one sformułowane problemowo i w związku z tym okazały się trudne i przede wszystkim bardzo pracochłonne.
Niżej punktowane, drobne zadania, dotyczyły np. cech stylów w architekturze, rozpoznania właściwości zapraw murarskich, wyjaśnienia do czego służy dziennik budowy lub sporządzenia rysunku układu cegieł w narożniku muru. Na poziomie średniej liczby punktów były zadania z zakresu stanów naprężeń i metod organizacji budowy. Do grupy wysoko punktowanych należały np. schemat obliczeniowy schodów żelbetowych z obciążeniami, belka dwustronnie przewieszona z problemem w zakresie nośności, obliczenia ceny kosztorysowej robót oraz rysunki do wykonania w różnych skalach (1:100, 1:50, 1:20) dotyczące wykopów i fundamentów, przekroju stropu i tarasu, wiązara pełnego dachu płatwiowo-kleszczowego. Niewątpliwie ogromnym ograniczeniem był czas, w którym te zadania należało wykonać poprawnie i w sposób techniczny, zgodnie ze sztuką budowlaną.
Po zakończeniu zawodów okręgowych Komitety Okręgowe niezwłocznie przekazują utajnione prace uczestników Centralnemu Jury Zawodów celem dokonania oceny. Po ocenieniu wszystkich prac Jury ustala zbiorczą listę klasyfikacyjną według liczby uzyskanych punktów.