Dzień patrona szkoły - Jurija Gagarina
Z okazji okrągłej 50-tej rocznicy pierwszego lotu w kosmos organizuje się w kraju kilka ciekawych przedsięwzięć upamiętniających ten wyczyn. Pierwszy człowiek w kosmosie doczekał się w tym roku filmu Niestety krótka podróż Jurija Gagarina została udokumentowana jedynie w formie dźwiękowej. Braki te zamierza nadrobić włoski astronauta Paolo Nespoli, który nakręcił film mający w przybliżeniu pokazać to, co widział Gagarin z pokładu Wostoka. Pod klip podłożone zostaną nagrania głosu Gagarina z 1961 roku. Materiał ten zostanie opublikowany w serwisie YouTube i na stronie internetowej FirstOrbit.
W Toruniu natomiast przygotowywany jest audiowizualny spektakl pt."Godzina czterdzieści osiem" opowiadający o dążeniu człowieka do wzbicia się w przestworza. Widowisko będzie się składać z trzech filmów, które opowiedzą o tym, skąd wziął się nasz świat, przypomną ludzkie pragnienie lotu i oderwania się od Ziemi oraz pokażą historię lotów w kosmos po Gagarinie. Tytułowa godzina czterdzieści osiem, to czas, w jakim Jurij Gagarin odbył 12 kwietnia 1961 roku pierwszy w historii lot kosmiczny. Tyle samo czasu będzie trwało także przedstawienie. Przed spektaklem uruchomiono aplikację (dostępną pod adresem: www.godzinaczterdziesciosiem.pl ), dzięki której internauci podając swój wzrost, w symboliczny sposób mogą odbyć podróż w kosmos. Dane osób biorących udział w zabawie zostaną przetworzone na sygnał binarny i jako światło lasera wysłane w stronę gwiazdy Tau Booetis w konstelacji Wolarza. Jest ona oddalona od Ziemi o ok. 50 lat świetlnych. Teraz widzimy gwiazdę, której światło zostało wysłane 50 lat temu, czyli w momencie, kiedy my dotknęliśmy kosmosu, gdy człowiek oderwał się od naszej planety, obecnie na to światło odpowiemy swoim. Tau Booetis ma swoją planetę -istnieje więc szansa, że za pięćdziesiąt lat ktoś z niej odczyta nasz przekaz.
W naszej szkole też świętujemy rocznicę lotu Gagarina. Zorganizowaliśmy wystawę upamiętniającą ten wyczyn, konkurs tematyczny kawiarenkę z kosmicznymi ciasteczkami oraz pokaz prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez Magdalenę Guzak, Pawła Bałę, Adama Chrostowskiego, Łukasza Krauze, Przemysława Dziumę i Bartosza Pempuś.