Dni Humanistyki z netykietą w tle
W środę, 24 lutego wykłady pt. „Qwerty… i co dalej?, czyli słów kilka o obyczajach w (nie)wirtualnym świecie” wygłosił dr Łukasz Kosiński – dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Już od niemalże roku nauka zdalna wymaga od nas sprawnego i kulturalnego komunikowania się z nauczycielami. Wykorzystujemy w tym celu m.in. wiadomość elektroniczną e-mail. Przed zajęciami z dr. Kosińskim zastanawialiśmy się, czy prawidłowo używamy znane nam zwroty grzecznościowe?, czy umiejętnie stosujemy zasadę starszeństwa?, czy są tajniki, które warto byłoby zastosować, aby zrobić zawsze „dobre wrażenie”?
W środę, 24 lutego blisko 150 uczniów, wybranych klas naszej szkoły poznało zasady netykiety. Wykładowca zwrócił uwagę na odpowiedzialność za słowa, reakcje w sieci, dodawane posty, zdjęcia, komentarze.
Ciekawostką, która wyjątkowo zaintrygowała odbiorców była biografia Paula Barana i polski wkład w rozwój Internetu. Poznaliśmy próby i daty wysyłania pierwszego na świecie e-maila, a co najważniejsze poznaliśmy nadawcę i jego treść.
Otrzymaliśmy niezwykle cenne wskazówki, jak pisać, co pisać, jakich używać zwrotów grzecznościowych, które sprawią, że zrobimy dobre wrażenie w życiu szkolnym oraz zawodowym.