Cybernauci – kolejny etap realizacji projektu
Patronat honorowy nad projektem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jego głównym celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Uczniowie i uczennice klasy drugiej oraz dwóch klas pierwszych wzięli udział w kilkugodzinnych warsztatach prowadzonych przez Annę Wróblewską-Zawadzką, Emisariuszkę Bezpiecznego Internetu z Fundacji Nowoczesna Polska. Podczas zajęć młodzież poznała podstawy prawa autorskiego i dowiedziała się jakie zachowania są dozwolone w sieci, a jakie stanowią naruszenie prawa. Uczniowie i uczennice zastanawiali się jak radzić sobie z fake newsami, po czym można rozpoznać fałszywą informację, a potem w praktyce tropili "fejkowie" wiadomości wśród przykładów przygotowanych przez prowadzącą.
Na zajęciach nie zabrakło również przypomnienia podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Młodzież poznała najpopularniejsze hasła stosowane przez Polki i Polaków
i przekonała się, jak łatwe są one do złamania. Potem starała się ułożyć hasła trudne do złamania, ale i łatwe do zapamiętania.
Odwiedziliśmy także prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska portal wolnelektury.pl, na którym na czytelników czeka ponad 5500 darmowych książek. Edukatorka opowiedziała młodzieży o Olimpiadzie Cyfrowej - interdyscyplinarnej olimpiadzie sprawdzającej kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych.
Podsumowanie zajęć stanowiło rozwiązanie interaktywnego quizu, dzięki czemu młodzież mogła się przekonać, ile zapamiętała z zajęć.
Dziękujemy pani Annie Wróblewskiej-Zawadzkiej za przeprowadzenie warsztatów, które pozwoliły nam pogłębić wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w sieci.