Badamy jakość powietrza w okolicy szkoły
Uczniowie klasy 1H uczestniczyli w dwudniowych warsztatach pt. „Rola pomiarów patrolowych w badaniach jakości powietrza" w ramach Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego.
Pierwszego dnia odbył się wykład „Wprowadzenie do pomiarów mobilnych” i pomiary piesze w terenie. W pierwszej części zaprezentowany został samochód pomiarowy Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Pierwsza z pyłomierzem profesjonalnym DustTrak wykonywała pomiary ciągłe, druga z czujnikami niskokosztowymi prowadziła obserwacje i notowała wskazania urządzeń w raptularzach pomiarowych, trzecia inwentaryzacyjna zaznaczała emitory, oceniała jakość powietrza w oparciu o obserwacje. Podczas 5 kilometrowej trasy uczniowie zdobywali wiedzę na temat wpływu warunków meteorologicznych na rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w skali lokalnej, emitorów, paliw i ich wpływu na jakość powietrza.
Drugiego dnia warsztatów uczniowie opracowali wyniki pomiarów w oparciu o narzędzia oferowane przez mapy Google.
Warsztaty zostały przeprowadzone przez zespół Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL w składzie:
p. Magdalena Korzystka-Muskała, p. Joanna Kubicka, p. Paweł Porwisiak, p. Marek Kowalczyk i p. Tymoteusz Sawiński.
Głównym celem Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL "Czy wiesz czym oddychasz?" kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza jest popularyzacja wiedzy oraz dobrych praktyk, związanych z działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy w miejscu zamieszkania, pracy, nauki. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Wrocławski - Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery przy Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego, Politechnikę Wrocławską - Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Miasto Bydgoszcz. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE oraz współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.