Już od kilku lat tradycją naszej szkoły jest organizowanie Dni Humanistyki

Opublikowano: 2020-03-05 18:23

 

W tym roku program impezy był niezwykle bogaty.

          PONIEDZIAŁEK-24.02.2020


Tegoroczne Dni Humanistyki rozpoczęły się Konkursem Ortograficznym, do którego przystąpiło 26 uczniów klas pierwszych. Tekst, najeżony trudnościami, był dla nich nie lada wyzwaniem. Już pierwsze zdanie wprawiło uczniów w osłupienie, no bo jak bezbłędnie napisać: „Nie całkiem chyży chudzielec w haftowanej koszuli wychynął znienacka zza rogu zszarzałej alei Sobieskiego”? Ostatecznie Mistrzynią Ortografii okazała się Joanna Gniadek z klasy 1RG, II miejsce zajęła Zuzanna Sowińska z klasy 1EMG, III miejsce- Patrycja Tatka z klasy 1CP.


          WTOREK- 25.02.2020

      We wtorek  klasy drugie technikum sprawdziły swoją wiedzę historycznoliteracką, uczestnicząc w Omnibusie Humanistycznym. Dwuosobowe zespoły, z ogromnym zaangażowaniem, rozwiązywały zadania  z języka polskiego i historii.
Oto wyniki rywalizacji:
I miejsce – klasa II A
II miejsce – klasa II R
III miejsce – klasa II GW

         ŚRODA- 26.02.2020

      Kolejny dzień Dni Humanistyki przepełniony był emocjami, związanymi z rywalizacją konkursową i turniejową. Jeszcze przed południem reprezentacja śmiałków z naszej szkoły zmierzyła się z zadaniami testowymi  pierwszego etapu Trzynastego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego czasach. Konkurs od ponad dekady organizowany jest przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Dziesięciu uczniów przez 60 minut rozwiązywało zadania, analizowali teksty źródłowe czy ikonografie. Dziękujemy Wszystkim za podjęcie wyzwania, oto oni.
II E - Kornelia Engel,
II GW - Maria Duks,
II A - Kamila Błajda
I GWP-Kacper Taglewski, Wojciech Podolski
I BMP- Jan Szafkowski, Klaudiusz Roman, Aleksander Przygoda, Gracjan Kubiak
I CG- Paweł Boguszewski.
Drugi etap Konkursu odbędzie się 18 marca 2020 roku, a dostali się do niego Maria Duks oraz Paweł Boguszewski.

     Tego dnia  odbył się również I Turniej Gier Planszowych. Klasy I BMP oraz I AP sprawdzały swoją wiedzę, a przede wszystkim kreatywność w tworzeniu gier planszowych. Warto dodać, że  zostały one samodzielnie zaprojektowane, opracowane i przygotowane przez uczniów na lekcji powtórkowej z historii.

         CZWARTEK- 27.02.2020

     W czwartek klasy III ADR i III GW aktywnie uczestniczyły w warsztatach na temat „Dokąd nas prowadzą influencerzy? O komunikowaniu perswazyjnym w dobie INSTAGRAMA”. Gościem była pani profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Magdalena Mateja, która już po raz kolejny zorganizowała kreatywne i niezwykle interesujące zajęcia dla młodzieży naszej szkoły
       Dla pozostałych klas trzecich  odbył się wykład, który wygłosiła dla nas pani doktor Monika Opioła-Cegiełka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.  Wykład nosił tytuł „Bydgoszczanki Stulecia” w związku z 100. rocznicą powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję usłyszeć o wspaniałych kobietach – bydgoszczankach, które niejednokrotnie poświęcały swoje życie rodzinne, czas, majątek dla odbudowy naszego miasta, zwłaszcza w latach 20 i 30- tych XX wieku.
 
      PIĄTEK-28.02.2020

Ostatnim wydarzeniem, zamykającym Dni Humanistyki, były lekcje dla uczniów klas maturalnych, którzy uczestniczyli w zajęciach z autoprezentacji.  Czwartoklasiści mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez pana doktora Łukasza Kosińskiego, dyrektora Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Zajęcia o tajnikach autoprezentacji maturalnej, odpowiednim stroju, logice wypowiedzi, elokwencji i wielu innych tajnikach, przydatnych na egzaminie maturalnym czy przy wejściu na rynek pracy, cieszyły się dużym zaciekawieniem uczniów.