Staże zagraniczne

Opublikowano: 2016-02-13 14:12, Numer artykułu: 924

SPRAWOZDANIE z wyjazdu do Irlandii - Mallow

termin wyjazdu: od 5-03-2016 do 19-03-2016

 

Dnia 6 marca 2016 roku 10 osobowa grupa uczniów klas technikum budowlanego wraz z opiekunami przyleciała do miasta Cork w Irlandii.  Następnie przyjechali busem  do oddalonego od Cork o 30 km miasteczka Mallow. Zostali oni zakwaterowani u rodzin goszczących.

            Pierwszego dnia stażu odbyło się spotkanie zapoznawcze młodzieży w biurze Your International Training z organizatorami projektu. Uczniowie zostali zapoznani z programem stażu. Przedstawione zostały im zasady postępowania na praktykach, informacje wstępne  na temat kultury, tradycji i geografii Irlandii. Uczestniczyli też w lekcji języka angielskiego zawodowego (podstawy słownictwa prawa budowlanego i konstrukcji budowlanych) oraz rozwiązali test językowy. Następnie odbyli objazd po Mallow i okolicach, gdzie mogli zapoznać się  z topografią terenu. Drugiego dnia stażu 8 marca uczniowie odbyli podróż autobusem do Parku Narodowego Irlandii -  Killarney, gdzie zobaczyli  XIX-wieczną posiadłość wiktoriańską, XV – wieczne opactwo franciszkanów (obecnie nieużywane) oraz zwiedzili neogotycką katedrę z XIX wieku w centrum miasta. Zapoznali się z tematyką klimatu i środowiska naturalnego Irlandii. Zwiedzali Muckross House, gdzie poznali budownictwo charakterystyczne dla Irlandii w XIX wieku. 9 marca uczestnicy stażu uczestniczyli w zajęciach w Centrum Szkoleń – FAS. Uczestnicy szkoleń uzyskują tu praktyczną i teoretyczną wiedzę i doświadczenie, otrzymując po szkoleniu odpowiednie certyfikaty. Uczestnicy stażu otrzymali od prowadzących praktyczne wskazówki, jak zdobyć kwalifikacje w zawodzie murarz, tynkarz, betoniarz – zbrojarz w Irlandii. Kolejnego dnia stażu 10 marca uczniowie poznali podstawy budownictwa w Irlandii, wykład poprowadził inż. Joe Buckley z firmy Construction Limited. Następnie uczniowie zwiedzali Ballybeg Pigeon Tower – najstarszą budowlę w Irlandii Południowej. Odbyli również wizytę na budowie, gdzie przyjrzeli się, jak powstaje budowa od fundamentów, podstawy murarki, podstawowe informacje na temat wstawiania okien i drzwi oraz konstrukcji dachu. 11 marca uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat konstrukcji średniowiecznych i starożytnych oraz zwiedzali Kilmallock: średniowieczny krąg kamienny, a także megality Logh Gur. Wykład na temat budownictwa sakralnego, budowli pogańskich i przejmowanych od nich wzorców przez wczesne chrześcijaństwo.

Dnia 12 marca grupa zwiedzała średniowieczne miasteczko YoughaL, wraz z wizytą w kościele StMarys, uważanego za najstarszy kościół w Irlandii(XIII wiek), zapoznali się ze średniowiecznymi zasadami konstrukcyjnymi i  z podstawami budownictwa sakralnego w średniowieczu.

13 marca uczniowie realizowali program kulturowy: spacer po klifach Youghal Strand Ardmore, hrabstwo Waterford, zwiedzanie nadmorskiego miasteczka, spacer nad morzem. Ardmore jest rzeczywistą kolebką chrześcijaństwa w Irlandii: nazywana jest najstarszą parafią,  chrześcijański klasztor powstał tutaj jeszcze przed przybyciem na Wyspę św. Patryka.Najciekawszymi zabytkami do zobaczenia w Ardmore jest jedną z najlepiej zachowanych wież obronnych w Irlandii - pochodzi z XII wieku i ma ok. 30 metrów wysokości.

14 marca uczniowie odbyli kolejne zajęcia z języka angielskiego zawodowego – powtórzono słownictwo budowlane. Następnie uczniowie odbyli wizytę w pracowni stolarskiej Anthony Lyonsfitted Furniture and Joinery, gdzie mogli obserwować rzemieślników przy pracy. Odbyła się sesja pytań i odpowiedzi zgodnie z zainteresowaniami uczniów. Odpowiedzi udzielali przedstawiciele biura projektów: Tony Fitzgerald of O’Caroll Fitzgerald Projects & Commercial Management. Przedstawiciel firmy zaprezentował również  podstawowe dokumenty projektów budowlanych – dokumenty z kosztorysowania, szacowanie wartości projektów, procedury przetargowe. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach  w pracowni komputerowej w Mallow College of Further Education i pracowali nad projektem budowlanym korzystając z programu Auto CAD.

Dnia 16 marca uczniowie uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej  do Blarney Castle and Gardens.

Jest to średniowieczny zamek w mieście Blarney (hrabstwo Cork, Irlandia), wzniesiony w 1446 roku. Popularna atrakcja turystyczna, głównie ze względu na tzw. Kamień z Blarney. Na terenie zamku znajduje się  XIX-wieczny ogród skalny. Kolejnego dnia stażu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w paradzie w mieście Cork, z okazji narodowego święta Irlandii – święta jej patrona św. Patryka.

Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. 18 marca uczniowie pracowali nad projektem budowlanym w pracowni komputerowej w Mallow College of Further Education  - praca z programem Auto CAD. Następnie spotkali się z Barbarą Pek - Polką mieszkającą w Irlandii, która przedstawiła warunki życia oraz warunki pracy w Irlandii. Tego samego dnia uzniowie zaprezentowali pracownikom biura przygotowaną przez nich prezentację dotyczącą stażu w Irlandii, która zawierała zdjęcia z całego pobytu w Irlandii wraz z komentarzem i osiągniętymi efektami.

            Praktyka zawodowa oraz nabyte umiejętności w ramach projektu Erasmus + były nowym i niezwykle cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i ich opiekunów. Podniosła umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na rozwój zawodowy, kulturowy, ale także na ich tolerancję i otwartość na świat. Dodatkowo zakwaterowanie w domach rodzin goszczących pozwoliło uczniom poznać i zrozumieć lepiej styl życia i kulturę mieszkańców Irlandii.

           

Opiekunowie grupy 

  • pani Hanna Jędrzejczyk,
  • pani Aleksandra Wachowiak.

Lista uczniów biorących udział w stażu:

  • Agnieszka Bembnista,Dawid Chraplewski, Weronika Dominikowska, Karolina Kluza, Magdalena Mańkowska, Damian Niewolak, Wiktoria Ostrowska, Damian Skrzat, Damian Stachowiak, Agnieszka Stefańska.

 

 

Zapraszamy do przeczytania relacji młodzieży uczestniczącej w wyjeździe oraz do obejrzenia pięknych zdjęć.


Relacja uczniów na stronie fb Staże zagraniczne + ZSB Bydgoszcz.