Konferencja „Od pasji do działania – odkryj swój talent” - sprawozdanie

Opublikowano: 2017-11-22 14:58

Na konferencję przybyli zaproszeni goście: pan Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszczy, pan Michał Stasiński Parlamentarzysta, pan Ireneusz Nitkiewicz Radny Miasta Bydgoszczy, pani Elżbieta Wiewióra Dyrektor Wydziału Edukacji, pani Iwona Andrzejewska starszy wizytator, mieszkańcy poszkodowanych terenów: państwo Iwona i Jacek Mikołajscy, pan Maciej Angutek, pani Iwona Czajka, pan Jacek Grabowski oraz  przedstawiciele uczelni wyższych, prezesi firm,  przedsiębiorcy, doradcy zawodowi, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, studenci oraz uczniowie. Wszystkich zebranych przywitała Pani Magdalena Popielewska Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

 

Konferencja została podzielona na dwa panele.

  • Pierwsza została poświęcona podsumowaniu działań związanych z pomocą mieszkańcom terenów dotkniętych nawałnicą, która przeszła w sierpniu nad województwem kujawsko – pomorskim. W pierwszej części pan poseł Michał Stasiński uzasadnił, dlaczego warto działać i pomagać innym. Opowiedział o genezie projektu oraz okolicznościach przedsięwzięcia. Uzasadnił również, że nabyte umiejętności i kompetencje mogą być wykorzystane nie tylko w sferze codziennej działalności zawodowej, ale również na przestrzeni społeczności lokalnej. Po wystąpieniu Pana Michała Stasińskiego głos zabrał Pan Rafał Bruski, który podziękował za podjęcie trudu realizacji tego wspaniałego przedsięwzięcia. Docenił zaangażowanie nauczycieli i młodzieży w naprawę szkód wyrządzonych tym strasznym żywiołem. Razem z Panem Michałem Stasińskim i Panią Dyrektor Magdaleną Popielewską podziękował osobom niosącym bezinteresowną pomoc. Następnie głos zabrali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, którzy czynnie zaangażowali się w pomoc przy likwidacji szkód. Podzielili się swoim doświadczeniem i przeżyciami związanymi z pomocą poszkodowanym rodzinom ze Skoraczewa, Sośna i Tonina. Pan Kazimierz Wrotkowski nauczyciel praktycznej nauki zawodu oraz Adrianna Kubiak i Weronika Olkowska uczennice technikum renowacji elementów architektury opowiedzieli, w jaki sposób wykorzystali swoje umiejętności zawodowe przy remontowaniu poddasza. Pan Damian Kin nauczyciel praktycznej nauki zawodu oraz Kamil Jeżewski uczeń technikum budowlanego opowiedzieli o kładzeniu posadzek i tynków. Pan Piotr Rutkiewicz nauczyciel praktycznej nauki zawodu oraz Filip Nasalski uczeń technikum budowlanego opowiedzieli o budowie komina. Wszyscy jednoznacznie podkreślili, że w realizacji działań najważniejsi byli ludzie, którym mogli pomagać. Między nimi nawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które stały się najcenniejszą wartością wypływającą z tych spotkań.  Następnie głos zabrali mieszkańcy z poszkodowanych terenów Pan Jacek Mikołajski, Maciej Angutek i Jacek Grabowski, którzy w serdecznych i bardzo ciepłych słowach podziękowali wszystkim zaangażowanym w pomoc. Ich słowa płynące prosto z serca wzruszyły niejedno twarde serce. 
  • W drugiej części konferencji Pani Danuta Kosieniak Dyrektor Miejskiej Pracowni Geodezyjnej wskazała na rolę pracodawcy w systemie kształcenia. Zwróciła uwagę na konieczność zaangażowania ucznia w praktykę zawodową. Następnie Pan Waldemar Saj właściciel firmy geodezyjnej Saj przedstawił zalety współpracy szkoły z pracodawcami i konieczność uczenia się poprzez praktykę. Pani Izabela Felcyn właścicielka biura projektów określiła rolę pracodawców w systemie kształcenia. Wszyscy prelegenci zwrócili uwagę na konieczność współpracy między placówkami oświatowymi i firmami związanymi z branżą oraz wskazali na jej wielkie znaczenie w środowisku lokalnym, nie tylko w wymiarze zawodowym, ale także ogólnoludzkim. Następnie młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy podzieliła się swoimi doświadczeniami, które zdobyła podczas odbywania staży. O  zdobytych umiejętnościach zawodowych, językowych i interpersonalnych nabytych podczas staży zagranicznych w ramach programu Erasmus+ w Portugalii opowiedzieli Natalia Jakubek i Bartosz Rachwalski, a we Frankfurcie Klaudia Gackowska i Karolina Piotrowska. O stażach w polskich przedsiębiorstwach w ramach projektu unijnego „Akcja – kwalifikacja” opowiedziała Angelika Warchał.  Podczas konferencji uczniowie, którzy odbyli zagraniczne staże w ramach programu Erasmus+ otrzymali także Dokument Europass – Mobilność. Na zakończenie konferencji Pani Magdalena Popielewska Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy wręczyła podziękowania nauczycielom i uczniom, którzy pomagali mieszkańcom Skoraczewa, Tonina i Sośna.

Mamy nadzieję, że projekt  „Od pasji do działania – odkryj swój talent” przyczynił się do promocji Bydgoszczy jako miasta ludzi przedsiębiorczych i promujących szkolnictwo zawodowe. Udowodnił, że pasja, wytrwała praca, pomaganie innym i rozwijanie uzdolnień to droga do kariery. Ukazał mieszkańców Bydgoszczy jako ludzi zdolnych do poświęceń i bezinteresownych działań, kreatywnych, uzdolnionych, pełnych pasji i gotowości do współpracy oraz pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Przyczynił się również do propagowania idei samokształcenia i rozwijania pasji jako ważnego czynnika w osiągnięciu sukcesu. Zachęcił młodych ludzi do uwierzenia i inwestowania w siebie, do odkrycia własnego potencjału oraz wykorzystywania go w różnych aspektach na przykład pomocy innym. Wypowiedzi zaproszonych gości uwiarygodniły ten proces i podkreśliły istotę kształcenia zawodowego dla codziennego życia ludzi korzystających z pomocy fachowców. Prezentacja stażystów zwróciła uwagę na to, że kształcenie zawodowe daje również możliwość współpracy pomiędzy krajami, przyczyniając się do wymiany doświadczeń nie tylko w przestrzeni krajowej, ale i europejskiej. Projekt podkreślił wpływ pogłębiania pasji zawodowej na kształcenie nowych kompetencji, stających się przyczyną satysfakcji zawodowej.

Liczymy, że planowane przedsięwzięcie wpłynęło na wzrost świadomości młodego człowieka na temat  jego potencjalnej kariery zawodowej, która zaczęła się od bezinteresownej pomocy. Udowodnił, że odpowiednia kombinacja zdolności, postaw altruistycznych i wiedzy jest kluczem do sukcesu na rynku pracy oraz że pasje, zainteresowania są odskocznią od codzienności, ale również szansą na zdobycie kompetencji.