Budżet...

Opublikowano: 2018-12-14 20:08

Po pierwsze – przemyśl i zapisz

Pieniądze uciekają przez nieplanowane zakupy. Warto na spokojnie usiąść i wypisać co dodatkowego będziemy kupować już w listopadzie – rozłożenie wydatków w czasie da nam komfort psychiczny i nie odczujemy nagłego braku dużej ilości pieniędzy. Tworząc listę np. z prezentami i ich szacowanym kosztem nie ulegniemy tak łatwo sugestiom sprzedawców w sklepach. Do przygotowania posiłków świątecznych powinniśmy wcześniej przejrzeć przepisy i zanotować składniki, które będą nam potrzebne.

Wyznacz granicę

Dostosuj ilość i ceny prezentów do budżetu świątecznego. Wyznacz ile maksymalnie możesz wydać pieniędzy i powyżej jakiej kwoty mówisz – stop! Nie pozwól sobie, abyś przez świąteczny szał zakupów nie miał wystarczającej ilości pieniędzy na życie w styczniu.

Korzystaj z porównywarki cen

Nie kupuj drogich prezentów od razu. W przypadku elektroniki czy sprzętów AGD warto najpierw sprawdzić możliwości sklepów w Internecie. Dzięki stronom porównującym ceny, nie zajmie nam to dużo czasu, a będziemy znać realną wartość towarów, które chcemy kupić. W wielu wypadkach okaże się, że najbardziej opłaca się nam kupić rzeczy w sieci – zaoszczędzimy pieniądze i czas, a także nerwy, które zwykle nadszarpujemy w galeriach handlowych.

Korzystaj z promocji

Kupując prezenty wcześniej, będziesz w stanie załapać się na promocje, takie jak np. mid-season sale czy black friday. Sklepy czyszczą magazyny przed dostawą towaru, który dostaną bezpośrednio w okresie świątecznym. Robiąc zakupy w Internecie szukaj kodów rabatowych i aplikacji z kuponami do wybranych sklepów. Pomoże Ci to zwiększyć budżet na przykład na konsumpcję.

Chodź na zakupy z listą

Spożywcze zakupy warto robić w dużych sieciówkach, które prześcigają się w ofertach produktowych. Na zakupy warto zabierać listę ze wszystkimi produktami, które będą potrzebne nam do gotowania. Dzięki temu do naszego koszyka nie trafią niepotrzebne rzeczy kupione pod wpływem chwili czy braku inwencji w danym momencie.

Nie zapomnij o dodatkach

Myśląc o świętach wcześniej, nawet jeżeli uda się nam kupić wszystko w rozsądnych cenach z odpowiednio dużym wyprzedzeniem często zapominamy o pobocznych kosztach jakie musimy ponieść – sprawdź, czy masz wystarczającą ilość ozdób i dodatków z zeszłego roku. Dodaj do swojego budżetu koszt choinki, o ile nie masz sztucznego drzewka z ubiegłego roku. Zaplanuj dojazdy do rodziny i dopisz do wydatków także koszty przejazdu np. benzyny czy biletów na pociąg.

Na koniec – zachowaj budżet na kolejny rok

Najgorzej jest zaczynać. Dlatego, jeżeli przebrniesz w tym roku przez dobrze zaplanowany budżet świąteczny i przeniesiesz go np. do Excela, będziesz posiadał gotowe rozwiązanie na kolejny rok, jedynie modyfikując drobne szczegóły. Pozwoli Ci to też porównać wydatki z kolejnych lat i odnaleźć błędy jakich dokonujesz robiąc przedświąteczne zakupy.

Udanych i spokojnych zakupów!